Одним з найбільш обнадійливих моментів у сучасній риболовлі є той факт, що після упіймання рибалки дуже дбайливо ставляться до спійманої риби. Для того, щоб риба відпущена на свободу здорової та неушкодженої, необхідні базові знання про внутрішню будову тіла риби. Сподіваємося, що дана інформація допоможе Вам не нашкодити і відпустити щойно спійману рибу.
Зябра. Зябра у риб знаходяться за зябрової кришкою. У здорової риби вони яскраво-червоного кольору. За допомогою зябер риби витягують кисень з води, який необхідний їм для нормальної життєдіяльності. Зябра риб можуть витягти з води понад 80% кисню (людина в середньому витягує лише 4%). Тканина з якої складаються зябра дуже і дуже тонка, близько семи тисячних міліметрів завтовшки. Це робить зябра дуже і дуже «ніжними». У воді надійним захистом для них служать зяброві кришки. Необережне поводження з рибою може легко пошкодити зябра. При відпусканні намагайтеся не торкатися зябер та областей поруч із ними. Риба використовує кисень для перетравлення їжі та отримання енергії, необхідної для життя.
Плавальний міхур. Його основна функція – компенсувати у воді вагу тіла риби. Це означає, що риба залишатиметься у товщі води, навіть коли вона не рухає плавцями. Фактично він забезпечує рибі нейтральну плавучість. Для повільного руху риба використовує ребра, а не плавці і все одно залишається в потрібному горизонті води.
Кісточки Weberian Ossicles. Ці кістки є лише у коропових рибах. Це ланцюг маленьких кісточок, які з’єднують систему слуху та плавальний міхур. Дана зв’язка забезпечує рибі можливість чути набагато більший спектр звукових частот. Такі риби як окунь і щука не мають таких кісточок і, як наслідок, мають набагато менш чуйний слух.
Вуха. У риб внутрішні вуха, які ніяк не пов’язані із зовнішнім світом. Причина цього проста – вони не потребують зовнішнього вуха. Звуки у водному середовищі передаються набагато краще, ніж у повітрі. Як наслідок, риба легко сприймає звуки і може виявити їхнє джерело. Риби чують низькочастотні звуки набагато краще за людей, а ось високочастотні для них практично невиразні. Пам’ятайте про це, коли голосно тупаєте чи шумите на березі.
Серце. Як і у людей це насос, що перекачує кров. У риб кров, залишаючи серце, доставляється прямо до зябер. При вступі в зябра тиск крові підвищується – вона тече дуже швидко. Це допомагає зябрам більш ефективно витягувати кисень і швидко відводити відходи. Від зябер кров надходить до інших органів. Це означає, що при пошкодженні зябер риба втрачає багато крові. Намагайтеся не торкатися області зябер. Серце риби знаходиться під зябрами в V-подібному заглибленні, утвореному зябровими кришками. Таким чином, серце докладає мінімальних зусиль для перекачування крові до зябер.
Мозок. Мозок риби невеликий, але цілком функціональний. Він особливо добре обробляє інформацію від органів зору, слуху та нюху.
Печінка. Печінка у більшості риб досить велика. Як правило, печінка з’єднана з підшлунковою залозою. Вона слугує для переробки шкідливих хімічних речовин. Печінка також з’єднана з кишечником. Якщо печінку пошкоджено, риби не зможуть належним чином переробляти їжу та загинуть. Досі немає жодних доказів того, що годування риби штучними кормами (комбікорм, гранули тощо) не завдають шкоди організму риби.
Шлунок та кишечник. Шлунок хижих риб призначені для травлення видобутку. Такі риби як короп чи плотва насправді немає шлунка зовсім. Вони просто довгий кишечник. Пояснюється це тим, що вони харчуються частіше, ніж хижаки та їх їжею найчастіше стають дрібні частинки. Це означає, що шлунок їм просто не потрібен – весь процес травлення відбувається у кишечнику. Їжа надходить у нього і перетравлюється завдяки хімічним речовинам. Вона абсорбується кишечником або транспортується кров’ю в печінку або зберігається, щоб бути використаною пізніше.
Нирки. 2 бруньки у риби об’єднані в одну і знаходяться під хребтом. Основна функція нирок – фільтрація. І ця функція дуже добре розвинена у всіх прісноводних риб. Нирки фільтрують кров і дозволяють рибі позбавитися води, яка потрапляє в організм через зябра або кишечник. Якщо нирки пошкоджені внаслідок хвороби, в організмі риби накопичуватиметься вода.
Селезінка. Темно-червоний орган, розташований у центрі тіла риби. Селезінка створює та зберігає кров, а також дозволяє боротися з інфекціями.
Жовчний міхур Виробляє жовч, яка знаходиться в кишечнику для нейтралізації кислот у шлунку та допомагає перетравлювати жири.